Корисничка поддршка:
Македонски English

Голманката и морето

Голманката и морето
Голманката и морето
300 ден.
Категории: Книги за деца  СИНЧЕЦ 
Автор: Марија Пар

Достапност: На залиха
 

Пред нас е долгоочекуваното продолжение на „Вафли во форма на срце“ од авторката што не залудно ја нарекуваат „новата Астрид Линдгрен“.

Сега Триле и Лена имаат 12 години и тргнуваат во авантури што се многу посериозни и многу поопасни.

Во нивното одделение се појавува ново девојче – Биргита од Нидерланд, која кај Триле предизвикува дотогаш непознати емоции.

Во исто време, над фудбалската кариера на Лена се надвиснуваат темни облаци. Новиот тренер не ѝ дава шанса да се развива како голманка и таа ќе мора да се пресели во друг тим.

Палавата Лена ќе го натера својот пријател Триле повторно да тргнат во уште една неразумна авантура – со импровизиран сплав ќе испловат кон немирното море. Влегувајќи во светот на возрасните, Лена и Триле сфаќаат дека им претстојат многу повеќе одговорности.

Внимавајте! На сопствена одговорност јавате на бранови од солзи и смеа.

 

Автор: Марија Пар / Maria Parr

Наслов на оригиналот: Keeperen og havet

ISBN: 978-608-243-375-2

Број на страници: 192

Димензии: 14,5x20,5

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Синчец, книга 18

Категории: Книги за деца

Година на издавање: 2020

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: