Корисничка поддршка:
Македонски English

Секое утро патот до дома е сè подолг и подолг

Секое утро патот до дома е сè подолг и подолг
Секое утро патот до дома е сè подолг и подолг
250 ден.
Категории: Авантури  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Фредрик Бакман

Достапност: На залиха
 

Приказна за спомените, за менливоста на животот и за разделбите. Љубовно писмо и бавно збогување на еден човек со неговиот внук, на еден татко со неговиот син.

Дедото и Ноа седат на клупа до која цветаат зумбули. И покрај големата разлика во возраста, тие можат да разговараат буквално за сè. За животот, за математиката, за училиштето, за мечките, за најважните и најневажните работи на светот. Дедото се обидува да се сети како се вљубил во бабата на Ноа и како ја изгубил. Сè уште ја памети, но што ќе се случи кога веќе нема да се сеќава ниту на нејзиниот лик?

Како што само тој умее, Бакман ни дава трогателен приказ на борбата на дедото да ги сочува своите најдраги спомени среде океанот на универзумот. Оваа книга е искрено толкување на стравот и љубовта, но и потсетник дека најголемото богатство се секојдневните мали ситни радости. И оние со кои ги споделуваме.

 

Автор: Фредрик Бакман / Fredrik Backman

Наслов на оригиналот: Och varje morgon blir vägen hem längre och längre

ISBN: 978-608-243-381-3

Број на страници: 94

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 258

Категории: Авантури, Општество

Година на издавање: 2020

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: