Корисничка поддршка:
Македонски English

Мемоарите на Шерлок Холмс

Мемоарите на Шерлок Холмс
Мемоарите на Шерлок Холмс
350 ден.
Категории: Експеримент  Трилери  Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Артур Конан Дојл

Достапност: На залиха
 

Втората книга од приказните за Шерлок Холмс содржи дел од најдобрите авантури на најпознатиот детектив на сите времиња. Класична збирка од 1894 година, во која на Холмс му се даваат подлабоки димензии, а заплетите стануваат сè помрачни и покомплексни.

Шерлок Холмс и неговиот верен партнер д-р Вотсон ќе решат дел од најбизарните случаи – исчезнувањето на тркачкиот коњ Сребрен Пламен, ужасните околности во кои ќе се најде Грчкиот толкувач и чудната мистерија на Ритуалот на семејството Масгрејв – а наспроти сите овие случаи, еден генијален криминален ум ќе планира како да му стави крај на постоењето на големиот детектив.

Холмс и д-р Вотсон остануваат најдобриот тим детективи во историјата, а начинот на кој сер Артур Конан Дојл ги прикажува машкото пријателство, возбудата при гонењето, како и магливите предградија на градот Лондон во викторијанската ера, останува нешто неповторливо во детективската книжевност.

 

Автор: Артур Конан Дојл / Arthur Conan Doyle

Наслов на оригиналот: The Memoirs of Sherlock Holmes

ISBN: 978-608-243-387-5

Број на страници: 256

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 255

Категории: Трилер, Хумор, Класика

Година на издавање: 2020

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: