Корисничка поддршка:
Македонски English

Во лавовска кожа

Во лавовска кожа
Во лавовска кожа
250 ден.
Категории: Историја  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Мајкл Ондачи

Достапност: На залиха
 

„Во лавовска кожа“ е љубовна приказна и неодолива мистерија што се одигрува во возбудливиот, турбулентен свет на Канада во дваесеттите и во триесеттите години на XX век.

Мајкл Ондачи ги испреплетува авантурата, романсата и историјата, вистинска и измислена, вовлекувајќи нè во животите на мигрантите Македонци, Срби, Финци и Италијанци, кои работат на изградбата на Торонто, и во цела галерија други ликови: политички моќници, анархисти, градители на мостови, исчезнат милионер и неговата љубовница, спасена калуѓерка и шармантен крадец.

Ова е магична приказна за страста, привилегиите и суровата физичка работа, за мажите и за жените мотивирани од сомилоста и водени од моќта на своите соништа – понекогаш дури и со убиство. Овој роман си игра со границата помеѓу историјата и митот, модерен класик.

 

Автор: Мајкл Ондачи / Michael Ondaatje

Наслов на оригиналот: In the Skin of a Lion

ISBN: 978-608-243-376-9

Број на страници: 192

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 252

Категории: Историја, Општество

Година на издавање: 2020

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: