Корисничка поддршка:
Македонски English

Црвениот адресар

Црвениот адресар
Црвениот адресар
400 ден.
Категории: Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Софија Лундберј

Достапност: На залиха
 

Дорис веќе години и години, децении и децении, во својот адресар ги запишува најинтересните настани од својот живот. Таа денес има 96 години. И не е свесна дека најдлабоките моменти допрва ќе се случат...

Дорис живее сама во својот стан во Стокхолм. Ретко кој ја посетува, но затоа честопати се слуша со Џени, нејзината внука, која живее во Америка. Овие разговори не само што ѝ причинуваат радост туку и ја враќаат во младоста.

Кога имала десет години, татко ѝ ѝ подарил црвен адресар, во кој таа ги запишувала сите луѓе што ќе ѝ значат, а особено мажите што ги сакала. Денес, вртејќи ги страниците на овој уникатен дневник, Дорис гледа имиња на луѓе што одамна ги нема и добива желба за пишување. Таа се навраќа на својот бурен живот, низ океаните и континентите, од модерниот Париз во 1930-тите до Њујорк и Англија, од Втората светска војна и назад во Шведска и до човекот кого одамна го загубила, но кого никогаш не го заборавила. Што се случило со Алан, љубовта на нејзиниот живот?

Трогателна приказна за спомените, пријателството, надежта и моќта на љубовта.

 

„Напишано со љубов, раскажано со радост. Се чита со уживање.“

Фредрик Бакман

 

Автор: Софија Лундберј / Sofia Lundberg

Наслов на оригиналот: Den röda adressboken

ISBN: 978-608-243-379-0

Број на страници: 295

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 254

Категории: Љубов

Година на издавање: 2020

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: