Корисничка поддршка:
Македонски English

Трнливата полјана

Трнливата полјана
Трнливата полјана
Попуст! -20%
Оваа ограничена понуда завршува за:
Побрзај уште 100 останати!
3 Купени
350 ден. 280 ден.
Категории: Книги за деца  СИНЧЕЦ 
Автор: Катажина Ририх

Достапност: На залиха
 

Децата од еден најобичен двор меѓу зградите се сведоци на мноштво чудни случки: мачорот се претвора во жаба, од чорапот излегува црна дупка, таинствен чичко шета бурни облаци закачени на јаже, клацкалката оживува, а од кутијата на тетка Дора избегала досадата.

Дали сите овие случки се дело на прастарата тетка и нејзиниот мачор?

Оваа книга не само што раскажува приказни за деца туку создава и еден оригинален свет на фантазии. Книга за потребата за љубов, безбедност, слобода и за неограничена имагинација на децата.

Раскажувањето на Катажина Ририх е одлично дополнето со илустрациите на Гражина Ригал. „Трнливата полјана“ заслужува да се нарече задолжителна лектира, како за децата, така и за нивните родители. 

Во 2017 година „Трнливата полјана“ се закити со наградата ИББИ од Меѓународниот совет за книги за деца и млади.

 

Автор: Катажина Ририх / Katarzyna Ryrych

Наслов на оригиналот: Łopianowe Pole

ISBN: 978-608-243-378-3

Број на страници: 128

Димензии: 16.5х23

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Синчец, книга 17

Категории: Книги за деца

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: