Корисничка поддршка:
Македонски English

Најдоброто за сите

Најдоброто за сите
Најдоброто за сите
300 ден.
Категории: БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Петра Соукупова

Достапност: На залиха
 

Ако не знаеме да бидеме среќни, како можеме да знаеме што е најдобро за другите? Виктор има десет години. Тој е разгалено и проблематично дете, кое живее во Прага со својата мајка Хана, театарска актерка. Кога еден ден мајка му добива понуда да снима серија на другиот крај на земјата, го испраќа синот кај својата мајка, без оглед на неговиот отпор. Чувствувајќи се измамен и изневерен, тој е уште потажен покрај доминантната баба, која вели дека има јасна идеја како треба да изгледаат животите на Виктор и на неговата мајка. Дали сите го сакаат најдоброто едни за други? Книжевен пресек на силата на семејните односи и искуства. Книжевен пресек на едно дете во време кога ја сфаќа својата беспомошност во светот на возрасните. А тука е и немоќта на возрасните пред сопствените идеи за среќа.

Интересно, една од најважните случки што ќе ги доживее Виктор е, всушност, носечката приказна на книгата за деца од Петра Соукупова, „Кој ми го убил кучето?“

 

Автор: Петра Соукупова / Petra Soukupová

Наслов на оригиналот: Nejlepší pro všechny

ISBN: 978-608-243-373-8

Број на страници: 310

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 249

Категории: Семејни

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: