Корисничка поддршка:
Македонски English

Приказна за љубовта и темнината

Приказна за љубовта и темнината
Приказна за љубовта и темнината
Автор: Амос Оз

Достапност: На залиха
 

„Приказна за љубовта и темнината“ е семејна сага и магичен автопортрет на Амос Оз, кој нè води на едно заводливо патување во своето детство и младост. Приказна за момче што расте во разрушените улици на воениот Ерусалим во 1940-тите и во 1950-тите години, во мал стан пренатрупан со книги на многу јазици. Трагична историја на едно наизглед нормално и среќно семејство. Животот на Амос засекогаш се менува по самоубиството на неговата мајка кога тој имал само 12 години. Оз е човек што ги остава зад себе ограничувањата што му ги поставуваат семејството и неговата заедница задоена од дневна политика и наследените култура и религија. Тој го менува своето име, се жени, основа семејство и се вклучува активно во политичкиот живот на својата нација. Лична и потресна „must read“ биографија, која ќе ве воодушеви и ќе ве расплаче.

Во 2015 година Натали Портман го режира истоимениот филм. Самата ја толкува улогата на мајката на авторот и зборува на хебрејски јазик.

 

Автор: Амос Оз / עמוס עוז

Наслов на оригиналот: סיפור על אהבה וחושך

ISBN: 978-608-243-361-5

Број на страници: 630

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 244

Категории: (Авто)биографии, Семејни, Историски

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: