Корисничка поддршка:
Македонски English

Шест проблеми за дон Исидро Пароди

Шест проблеми за дон Исидро Пароди
Шест проблеми за дон Исидро Пароди
250 ден.
Категории: Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Хорхе Луис Борхес и Адолфо Биој Касарес

Достапност: На залиха
 

Неповторлива уметничка фузија од креативната енергија на Борхес и Касарес. Пародија на детективскиот жанр, но истовремено и негово ремек-дело. Низ хумор и непредвидливи заплети, се движиме низ шесте приказни на дон Исидро Пароди. Овој парадоксален детектив ги решава најсложените случаи со неверојатна вештина, без да излезе од својата ќелија во државниот затвор, каде што одлежува казна неправедно осуден.

Ова извонредно и сатирично дело е суштинскиот клуч на плодната соработка меѓу двајцата големи аргентински писатели, кои прават спој на ерудиција, пародија, мистификација и мистериозност. Нивните заеднички книги своевремено биле објавувани под името Онорио Бустос Домек, фиктивен лик што ги збунувал и критичарите и читателите.

 

Автор: Хорхе Луис Борхес, Адолфо Биој Касарес / Jorge Luis Borges, Adolfo Bioy Casares

Наслов на оригиналот: Seis problemas para don Isidro Parodi

ISBN: 978-608-243-369-1

Број на страници: 160

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 248

Категории: Класици, Хумор

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: