Корисничка поддршка:
Македонски English

Во градината на ѕверот

Во градината на ѕверот
Во градината на ѕверот
250 ден.
Категории: Еротика  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Лејла Слимани

Достапност: На залиха
 

Во романот станува збор за сексуалната зависност, тема што Лејла Слимани ја пренесува мошне внимателно и со исклучителна суптилност.

Пеколното секојдневје на Адел (новинарка омажена за успешен лекар, мајка на едно дете) е исполнето со лаги, долги подготовки за да организира средби и да ги задоволи своите сексуални желби, но и со фобии и опсесии, со страв дека ќе биде откриена во своите авантури и ќе го загуби сето она што го има – работата, семејството, самопочитта.

Адел ги одбира мажите сосема случајно, а понекогаш дури и плаќа за да го добие она што го посакува. Сепак, нејзиното однесување е поблиску до некој вид мазохизам отколку до потрага по задоволство. Бидејќи таа првенствено се обидува да задоволи некој свој недостиг, длабока егзистенцијална празнина чии корени допираат до детството и до фрустрирачкиот однос со мајката, која не била способна да сака.

Со својот прв роман Слимани ненаивно нè повикува во светот на сказните од детството. А детството е појдовна точка на сите наши сеништа и опсесии, колепка на нашите подоцнежни душевни демони.

 

Автор: Лејла Слимани / Leïla Slimani

Наслов на оригиналот: Dans le jardin de l'ogre

ISBN: 978-608-243-364-6

Број на страници: 176

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 245

Категории: Еротика, Психолошки

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: