Корисничка поддршка:
Македонски English

Кој ми го убил кучето?

Кој ми го убил кучето?
Кој ми го убил кучето?
300 ден.
Категории: Книги за деца  СИНЧЕЦ 
Автор: Петра Соукупова

Достапност: На залиха
 

Единствената желба на Мартина е да има свое куче. Всушност, нејзиното семејство има куче, но тоа е бавно, старо, здодевно и најважно од сè – не е само нејзино. Со големи напори Мартина успева да ги убеди родителите да ѝ дозволат да си го земе малото бело кутре, кое ќе го нарече Снег, или нагалено Снешко. Животот со Снешко не тече онака како што си го замислувала Мартина. Снешко е глув, непредвидлив, не слуша наредби и постојано бега од домашниот двор. При едно од многуте бегства, за жал, завршува под тркалата на еден автомобил. Но чиј? Мартина започнува детективска истрага. Во тоа ѝ помагаат верните другари од селото, во кое животот е неспоредливо поубав отколку во Прага.

За секое дете ретко има поголем шок од сознанието дека неговото милениче го нема веќе.

 

Автор: Петра Соукупова / Petra Soukupová

Наслов на оригиналот: Kdo zabil Snížka?

ISBN: 978-608-243-355-4

Број на страници: 148

Димензии: 16.5х23

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Синчец, книга 16

Категории: Книги за деца

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: