Корисничка поддршка:
Македонски English

Двојно стакло

Двојно стакло
Двојно стакло
200 ден.
Категории: Европска приказна  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Халдора Тородсен

Достапност: На залиха
 

Смртта полека ѝ се приближува на една постара жена што живее сама во својот мал стан во Рејкјавик. Таа секојдневно го набљудува светот низ двојното стакло на прозорецот во својата кујна. Нејзиниот сопруг неодамна починал, бројот на пријателите се намалува, здравјето ѝ се влошува и енергијата и живоста постепено се цедат од нејзиното тело. Сè што ја очекува е изолација и смрт. Но одеднаш се случува чудо.

Нова љубов го раздвижува нејзиното осамено постоење, давајќи ѝ надеж, но и сомнежи и стравови. Свесна за генерациското табу, кое буди потсмев, се прашува: како ќе гледаат другите на оваа љубов? Приказна раскажана без сентименталност, со цврст и полн стил, чија оригиналност со право се стекнува со Наградата за литература на Европската Унија во 2017 година и со престижната Исландска награда за литература за жени во 2016 година.

 

Автор: Халдора Тородсен / Halldóra Thoroddsen

Наслов на оригиналот: Tvöfalt gler

ISBN: 978-608-243-362-2

Број на страници: 80

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 242

Категории: Љубов, Европска приказна

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: