Корисничка поддршка:
Македонски English

Воспитувањето девојки во Чешка

Воспитувањето девојки во Чешка
Воспитувањето девојки во Чешка
250 ден.
Категории: Општество  БРАНОВИ 
Автор: Михал Вивег

Достапност: На залиха
 

Дејството во романот почнува кога писателот и наставник по чешки јазик и литература, Оскар, ја прифаќа понудата на локалниот бизнисмен, новопечен богаташ, да ѝ одржи курс по креативно пишување на неговата постара ќерка Беата во текот на летниот распуст. Беата е нескротлива млада девојка што од револт дека нејзиниот татко насилно ја прекинува љубовната приказна со еден од неговите вработени со денови не разговара со никого.

Тешката задача да ѝ предава на младата девојка што во потполност го игнорира духовитиот учител ја завршува повеќе од успешно, па дури и се вљубува. Поточно, Оскар развива еден комплексен однос, кој опфаќа емпатија, страст и инспирација.

Сатиричен приказ на чешкото посткомунистичко општество и првите тајкуни.

Веројатно најуспешното дело на чешкиот автор, кого го споредуваат со Ник Хорнби, има и своја филмска екранизација од 1997 година.

 

Автор: Михал Вивег / Michal Viewegh

Наслов на оригиналот: Výchova dívek v Čechách

ISBN: 978-608-243-358-5

Број на страници: 224

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 240

Категории: Општество, Социјала

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: