Корисничка поддршка:
Македонски English

Куќата на џамијата

Куќата на џамијата
Куќата на џамијата
400 ден.
Категории: Вер(б)а  Историја  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Кадер Абдолах

Достапност: На залиха
 

Семејството на Ага Џан со векови е едно од најпознатите и најмоќни семејства во градот. Тие живеат во раскошна куќа поврзана со џамијата. Верни на муслиманската традиција, секоја нивна генерација „раѓа“ по еден имам, духовен лидер на своето време. Кога умира имамот Алсабери, семејството го избира Галгал. Но неговите проповеди имаат политички конотации. Галгал се приклучува на антиамериканското движење и бега во друг град.

Имамот е важен човек, но важен е и Ага Џан, богат трговец и писател. Тој сфаќа дека големите општествени промени носат тешки времиња. Сѐ повеќе членови на семејството ја напуштаат куќата на џамијата и тргнуваат по различни патишта. Како одговор на слободниот живот, група предводена од Хомеини ја презема власта. Сите оние што не го почитуваат исламот на ист начин како што тоа го прави тие се егзекутирани на самото место.

Роман за богатството на иранската култура, суштината на исламот, уметноста, човековата природа, влијанието на радиото и телевизијата.

 

Автор: Кадер Абдолах / Kader Abdolah

Наслов на оригиналот: Het huis van de moskee

ISBN: 978-608-243-357-8

Број на страници: 400

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 239

Категории: Семејни, Историски, Вер(б)а

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: