Корисничка поддршка:
Македонски English

Кујната на поетот

Кујната на поетот
Кујната на поетот
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Борис Митковски

Достапност: На залиха
 

Стиховите се пишувани од 1993 до 2013 година со подолги паузи, а некои од нив се наградени и од Македонската радио-телевизија на конкурс за најдобри современи песни. Голем дел од песните се пишувани во кујна, меѓу состојките на природата од кои поетот добива – поезија.

 

„Чудото е меѓу нас, одамна. И вечно. Ќе го најдеме во Евхаристијата, преку светите мошти, во Причеста, при Исповедта, молитвата. А ќе го најдеме и на страниците на оваа книга блескава како зрак светлина од мрачно небо. Ќе го најдеме како поезија. Како благоухание. Двете, очигледно лично доживеани и осведочени. И тогаш поетското станува Божјо.“

Жарко Кујунџиски

 

Автор: Борис Митковски

ISBN: 978-608-243-349-3

Број на страници: 64

Димензии: 12х20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 55

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: