Корисничка поддршка:
Македонски English

Гала – Дали

Гала – Дали
Гала – Дали
350 ден.
Категории: Авто-биографии  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Кармен Доминго

Достапност: На залиха
 

Во центарот на вниманието е една од најинтригантните жени во историјата на уметноста: Гала Дали. Гала доаѓа во Европа од царска Русија, а за неа се шири гласот дека умее да го извлече најдоброто од мажите. А таа отсекогаш паралелно имала многу мажи околу себе – мажи од различно потекло и возраст, кои ги водела насекаде, а најмногу во кревет.

Салвадор Дали имал 25 години кога ја запознал. Таа – 11 години повеќе од него. Била во брак со францускиот поет, надреалистот Пол Елијар. Тоа не било пречка Гала да стане најголемата љубов на Дали. И не само што станала единствената жена во неговиот живот туку и била негова ултимативна инспирација. Како што и самиот изјавил, го спасила од лудило и од прерана смрт. Била единствената што можела да го следи и да го разбере сликарскиот гениј, а истовремено со својата поддршка создала од него еден од најголемите уметници на сите времиња! Дали и Гала се јунаците на една од најпосебните и најдолговечни љубовни приказни во историјата. Оваа книга е за нивната бурна врска.

 

Автор: Кармен Доминго / Carmen Domingo

Наслов на оригиналот: Gala – Dali

ISBN: 978-608-243-336-3

Број на страници: 320

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 233

Категории: (Авто)биографии, Љубов

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: