Корисничка поддршка:
Македонски English

Повторно роден

Повторно роден
Повторно роден
500 ден.
Категории: Историја  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Маргарет Мацантини

Достапност: На залиха
 

Едно утро Џема се качува во авион заедно со шеснаесетгодишниот син Пјетро. Тргнуваат за Сараево, град што го нема посетено откако го напушта во хуманитарен авион со новороденчето в раце, град што сè уште носи видливи лузни од војната во деведесеттите. На аеродромот ги дочекува Гојко, босански поет и стар пријател на Џема, со кого се запознава во далечната 1984 година, во екот на Зимските олимписки игри, додека работи на својата теза за Иво Андриќ, и преку кого ја среќава љубовта на својот живот, Диего, фотографот од Џенова што слика вирчиња.

Романот раскажува токму за оваа љубов, страсна и несовршена како и сите вистински љубови. Но раскажува и за трнливата голгота на Џема кон мајчинството, за стравотната војна, за неизмерната болка и за загубата, но и за надежта, отелотворена во Пјетро.

„Повторно роден“ е добитник на наградата „Кампиело“ во 2009 година. Пенелопе Круз и Емил Хирш ги толкуваат главните улоги во филмот снимен според овој прекрасен роман.

 

Автор: Маргарет Мацантини / Margaret Mazzantini

Наслов на оригиналот: Venuto al mondo

ISBN: 978-608-243-334-9

Број на страници: 544

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 231

Категории: Љубов, Историја

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: