Корисничка поддршка:
Македонски English

помеѓу

помеѓу
помеѓу
250 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Валентина Бактијаревиќ

Достапност: На залиха
 

„...нејзините стихови се една своевидна суптилна стилистика, која се спротивставува на граматиката и синтаксата, една стилистика на емоциите, а не на мислите, стилистика што ја проучува афективната содржина на човечкиот израз“ - Весна Мојсова-Чепишевска

 

„Песните од поетската книга Између/Помеѓу од Валентина Бактијаревиќ, всушност, се впишуваат во една силна и смела поетска линија, соочувајќи нè со најголемата моќ на љубовта – да ги трансцендира границите помеѓу смртта и животот. Книгата е сочинета од љубовни песни, во најубавата и најчистата смисла на зборот. Тие се топли, искрени и човечни лирски посланија до нејзината пријателка Калина Велевска, која близу до снежниот врв Кајмакчалан (прерано и трагично) го загуби животот во февруари 2018 година“ - Владимир Мартиновски

 

Автор: Валентина Бактијаревиќ

ISBN: 978-608-243-347-9

Број на страници: 164

Димензии: 12х20

Корица: мека

Јазик: македонски/српски

Едиција: Огнови, книга 52

Категории: Поезија

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: