Корисничка поддршка:
Македонски English

Скриено писмо

Скриено писмо
Скриено писмо
200 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Митко Гогов

Достапност: На залиха
 

„Тоа (концептуално) начело е надополнето со визуелното, што создава еден поетски простор-време сценски или сценографски режиран и филмски монтиран. Тоа е особен белег на оваа поетска книга и со тоа се одликува, во овој миг, авторскиот профил на Митко Гогов, како претставник на една млада генерација полна амбиции, но не секогаш и со препознатлив и оригинален пристап. Митко Гогов покажува доблест да се впушта во иновации, и да го истражува поетскиот израз.“

акад. Катица Ќулавкова

 

„Со оваа поетска збирка, Гогов се докажува како зрел автор со изградена поетика и естетика, а песните, иако се зачнати и родени во лирското, се стремат кон филозофското и метафизичкото.

...Меѓу најсилните и најпрепознатливи гласови на македонската современа поезија.“

д-р Славица Гаџова-Свидерска

 

„Кога некому (кој обично ни е близок) му доверуваме нешто што претходно било скриено, тој чин на споделување е врвен доказ на блискост и доверба. Таа блискост ја чувствуваме читајќи ги песните на Митко Гогов.“

Владимир Мартиновски

 

Автор: Митко Гогов

ISBN: 978-608-243-344-8

Број на страници: 96

Димензии: 12х20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 50

Категории: Поезија

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: