Корисничка поддршка:
Македонски English

Малтерего

Малтерего
Малтерего
350 ден.
Категории: Young&Loud  БРАНОВИ 
Автор: Марко Шелиќ Марчело

Достапност: На залиха
 

Ексклузивна понуда: Само во периодот од 10 до 15 декември 2019 година, за секоја нарачана „Малтерего“ може да добиете како подарок една од следниве книги:

- „Украдени. Историја на едно злосторство“

- „Со затворени очи“

- „Авантурите на Шерлок Холмс“

- „Во сенката на злосторот“

- „Смртоносна терапија“

- „Мртва ладна“

- „Страв“

- „Празни улици“

- „Диссомнии“

- или уште еден примерок од „Малтерего“
Кога ќе ја правите нарачката, во коментар напишете која книга ја сакате како подарок.

 

Главниот лик, младиот и талентиран Лео, е ставен пред изборот на насилството да (не) одговори со истата мера. Неговата автотерапија е водена во вид на дневник на бесот, во кој имагинарниот одмаздник, неговото (М)алтерего, брутално ја спроведува правдата – сè до денот кога трупот од неговата приказна ќе се појави во стварноста.

Една омразена водителка ја наоѓаат мртва само еден ден по „незгодното“ ТВ-интервју со Лео – и тоа падната од голема височина на место каде што нема згради. Од каде се нашла тука? Сигурно не паднала од небо? И кој ја убил? Има ли тоа некаква врска со Лео или со Малтерего? Дали бележникот станал немоќен да ги собере (и да ги задржи) бурните пориви на Лео против оние што му згрешиле?

Роман полн насилство, сепак роман што го презира насилството. Давид Албахари така некако го опишува „Малтерего“.

Виорот од случувања прави да се поместат границите на сонот и јавето, моралот и тонењето. Вистинска лавиринт-драма!

 

Автор: Марко Шелиќ Марчело / Marko Šelić Marčelo

Наслов на оригиналот: Malterego

ISBN: 978-608-243-341-7

Број на страници: 320

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 235

Категории: Young & Loud

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: