Корисничка поддршка:
Македонски English

Прости ми

Прости ми
Прости ми
250 ден.
Категории: Европска приказна  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Ида Хегази Хојер

Достапност: На залиха
 

Спонтана љубовна приказна на двајца млади. Приказна за љубовта, но и за тоа како таа згаснува. Парот започнува врска, воопшто не познавајќи се еден со друг. Но она што се случува со текот на времето е премин во мачно секојдневје исполнето со опсесија, сомнежи, болка, кое ги руши границите помеѓу вистината и лагата, сонот и реалноста. Приказната открива страст, но и репресија и лаги како механизам на промислена самоодбрана. Надежта, соништата за свадба и големото патување на море, копнежот за единство и вечност се задушуваат во сите прикриени вистини, опасни тајни и сомнежи.

Реализам што се граничи со апсурдот на сонот и со црниот хумор.

Ида Хегази Хојер нуди ретроспектива на љубовта што е силна и мрачна, радосна и тажна, великодушна и себична, откривајќи ги грубите и ранливи страни на човекот, механизмите на интеракција, како и можноста за помирување. И, кога сè е неповратно, остануваат живиот спомен во крвта, монолог од дното на душата и едно тивко: прости ми...

Награда за литература на Европската Унија за 2015 година.

 

Автор: Ида Хегази Хојер / Ida Hegazi Høyer

Наслов на оригиналот: Unnskyld

ISBN: 978-608-243-327-1

Број на страници: 208

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 225

Категории: Љубовни

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: