Корисничка поддршка:
Македонски English

Стаклената река

Стаклената река
Стаклената река
250 ден.
Категории: Историја  Трилери  Хорор  БРАНОВИ 
Автор: Емил Андреев

Достапност: На залиха
 

Што се крие зад буквите ND издлабени во темелите на православен храм? Какви се чудните камени статуетки на црквата во село Градиште и чиј е духот што броди во неа? Пред овие прашања стои младата Французинка Елен Тибо, која пристигнува во Бугарија за да најде траги од доцното богомилство. Овде Елен сретнува група студенти што ја реставрираат црквата заедно со својот професор Стефан Методиев. Откако ќе се смести во куќата на баба Монка, каде што е сместена и убавата сликарка Марица, Елен се запознава со Виктор Марков.

Започнуваат да се случуваат невообичаени нешта што ги вовлекуваат во мистериозни случувања што го запираат здивот. Соништа, преданија и реалност измешани во едно ужасувачко дводневно патување во земниот пекол на љубовта и страста.

Емил Андреев мајсторски раскажува и гради една естетика на ужасот, напнатоста и загатката. Романот е истовремено и мистичен, и авантуристички, и готски, и историски!

 

Автор: Емил Андреев / Емил Андреев

Наслов на оригиналот: Стъклената река

ISBN: 978-608-243-330-1

Број на страници: 228

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 228

Категории: Трилери, Историски, Хорор

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: