Корисничка поддршка:
Македонски English

Девојките од песочниот замок

Девојките од песочниот замок
Девојките од песочниот замок
350 ден.
Категории: Историја  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Крис Бохџалијан

Достапност: На залиха
 

БЕСТСЕЛЕР-АВТОР НА ЊУЈОРК ТАЈМС

1915 година. Елизабет Ендикот пристигнува како волонтер од Бостон во Алепо, Сирија. Стотици илјади ерменски жени и деца се прогонети од своите домови во Отоманската Империја! Ерменскиот геноцид го уништил семејството на младиот инженер Армен. Кога Армен заминува од Алепо и патува во Египет за да се приклучи на британските трупи, почнува да ѝ пишува писма на Елизабет. Полека сфаќа дека е вљубен и дека, ако не најде начин да се врати, ризикува да ја изгуби засекогаш!

Години подоцна, ја запознаваме Лора Петросијан, романсиерка од Њујорк. Иако дневната соба во домот на нејзините баба и дедо била наречена „Отомански анекс“, таа никогаш не му придавала голема важност на своето ерменско потекло. Но, кога една стара пријателка ќе ѝ се јави, тврдејќи дека на изложба во Бостон видела фотографија од баба ѝ, Лора тргнува на патување низ историјата на своето семејство, кое ѝ открива љубов, загуба и вознемирувачка тајна закопана за идните генерации...

 

Автор: Крис Бохџалијан / Chris Bohjalian

Наслов на оригиналот: The Sandcastle Girls 

ISBN: 978-608-243-317-2

Број на страници: 312

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 220

Категории: Љубов, Историја

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: