Корисничка поддршка:
Македонски English

Мојата откачена мамичка!

Мојата откачена мамичка!
Мојата откачена мамичка!
200 ден.
Категории: Книги за деца  НОВИ ПЛАНЕТИ 
Автор: Гунар Хелгасон

Достапност: На залиха
 

Чудесна детска книга: крајно добро напишана, игрива, забавна, смела, хумористична и шармантна. Едноставно одушевувачка! Авторот со неверојатна умешност се става себеси во кожата на тинејџер, со таква искреност што ќе им се допадне и на децата и на возрасните. Движејќи се низ приказната, постепено, откриваме дека главниот лик, дванаесетгодишната Стела, е врзана за инвалидска количка.  Идеите на Стела за тоа што значи да се биде нормален ќе бидат испревртени и таа и читателот ќе сфатат дека самите одлучуваме за тоа какви нешта ќе дозволиме да нè ограничат, но и колку е важно да се биде малку „луд“ одвреме-навреме.

Урнебесен поглед на сериозна тема што создава приказна во која ќе уживаат сите членови на семејството!

 

Дел од селекцијата „Најдобри книги за млади со инвалидитет“ за 2017 година на Меѓународниот совет за книги за млади – IBBY.

Добитник на Исландската книжевна награда за 2015 година во категоријата за деца и млади.

Добитник на книжевната награда „Изборот на децата“ (Children’s Choice).

Номинација за Наградата за детска и младинска литература на Западниот нордиски совет за 2015 година.

Добитник на наградата „Ајсландик букселер“ за детска книга.

 

Автор: Гунар Хелгасон / Gunnar Helgason

Наслов на оригиналот: Mamma klikk! 

ISBN: 978-608-243-310-3

Број на страници: 176

Димензии: 14,5х20,5

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Нови планети, книга 17

Категории: Книги за деца

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: