Корисничка поддршка:
Македонски English

Баба ми ве поздравува и ви се извинува

Баба ми ве поздравува и ви се извинува
Баба ми ве поздравува и ви се извинува
500 ден.
Категории: Авантури  Хумор  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Фредрик Бакман

Достапност: На залиха
 

Шармантен роман за девојче чија баба умира и остава зад себе серија писма, испраќајќи ја малата внука на патување што го оживува светот на бајките измислен од нив двете.

Елса има седум години и е поинаква од своите врснички. Нејзината баба има седумдесет и седум години и е тотално откачена. На пример, има навика од својот балкон да гаѓа непознати луѓе со пејнтбол-топчиња. Две различни, а блиски перспективи. Бабата е најдобрата другарка на Елса. Всушност, единствената другарка.

Ноќе Елса се засолнува во приказните на баба си, во чудесната Земја на речиси будните и во кралството Мијама, каде што сите се поинакви и никој не мора да биде нормален. Кога бабата умира, остава куп писма со кои им се извинува на луѓето на кои им згрешила во животот. Со писмата започнува најголемата авантура на Елса.

Со комична точност и со исцртување сосема нова реалност, Бакман нуди приказна за животот и смртта и за едно од најважните човекови права: правото да се биде различен!

 

Автор: Фредрик Бакман / Fredrik Backman

Наслов на оригиналот: Min mormor hälsar och säger förlåt 

ISBN: 978-608-243-311-0

Број на страници: 416

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 214

Категории: Хумор, Авантури, Семејни

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: