Корисничка поддршка:
Македонски English

Женски декамерон

Женски декамерон
Женски декамерон
400 ден.
Категории: Љубов  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Јулија Вознесенскаја

Достапност: На залиха
 

„Женски декамерон“ е книга за десет млади советски жени, кои ќе се најдат во исто породилиште во Ленинград, во период кога во таа установа е воведен карантин. Тие ќе мораат да поминат таму уште десет дена, нешто што, секако, воопшто не ги радува. Тогаш на едната од нив ѝ текнува да ја повтори приказната што прв ја раскажал фирентинскиот писател Бокачо; имено, за време на десетте дена да се забавуваат  раскажувајќи си приказни за животот, за мажите, за љубовта, за љубомората, за неверствата, за заведувањето, за фарсичниот секс, за парите, за среќата и за многу други нешта што ја возбудуваат секоја женска душа, вклучително и руската.

Предлогот е едногласно прифатен и во тие десет дена жените раскажуваат сто приказни – по една приказна на ден од секоја од нив – во кои се насетува суровата реалност на едно општество распарчено од самоубиства, разводи и алкохолизам, сиромаштија, закани за ужасни затворски казни. Истовремено, од оваа книга зрачи страсна верба во духовната сила на руската жена, со која сочувствуваат читателите низ цел свет.

 

Автор: Јулија Вознесенскаја / Юлия Вознесенская

Наслов на оригиналот: Женский декамерон 

ISBN: 978-608-243-313-4

Број на страници: 404

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 213

Категории: Експеримент, Општество, Љубов, Историја

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: