Корисничка поддршка:
Македонски English

Исцелување на светот

Исцелување на светот
Исцелување на светот
500 ден.
Категории: Експеримент  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Слободан Шнајдер

Достапност: На залиха
 

„Исцелување на светот“ е приказна за животот на двајца луѓе во време на крајности. Георг и Вера во една точка од своите животи имаат екстремно спротивставени биографии. Тие се среќаваат кога тоа станува можно, откако сè на светот било против таа нивна средба. Но потоа заминуваат секој по својот пат, иако сега пак сè ги упатува на тоа да останат заедно.

Станува збор за епска приказна што сведочи за моќта на идеологијата способна да подели речиси сè. Романот го опфаќа периодот од втората половина на XVIII век, кога група германски колонисти пристигнуваат во Славонија, Хрватска, во рамките на реформите на Марија Терезија, па сè до распадот на Југославија кон крајот на XX век.

„Исцелување на светот“ е најнаградуваниот хрватски роман во последните неколку години. Добитник е на наградите „Меша Селимовиќ“, „Мирко Ковач“, „Радомир Константиновиќ“, „Кочиќево перо“ и „roman@tportal.hr – награда за најдобар хрватски роман“!

 

Автор: Слободан Шнајдер / Slobodan Šnajder

Наслов на оригиналот: Doba mjedi 

ISBN: 978-608-243-314-1

Број на страници: 504

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 217

Категории: Експеримент, Љубов

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: