Корисничка поддршка:
Македонски English

Девојче, запали оганче

Девојче, запали оганче
Девојче, запали оганче
250 ден.
Категории: Историја  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Мартин Шмаус

Достапност: На залиха
 

Источна Чехословачка. Населбата Полјан, веднаш зад советската граница. Се раѓа Андреј Дунка. Уште како мал е пренесен во Жижков, Прага. Неговото семејство го принудува да краде. Андреј прерано се соочува со рамнодушноста на блиските и со омразата од другите. Се судира со многу животни ѕидови, ограничувања, безуспешни борби меѓу „белите“ и „црните“. Поминува низ разни „институции за асимилација“. Копнее по еден свет во кој е поврзан со своите корени. Убава, сурова и типична приказна за ситуацијата на словачките Роми во повоените чешки земји. Романот е емотивна песна за ромската традиција, испреплетена со верувањата и болката на овој народ. Шмаус ги комбинира книжевните вештини во наративот преку една јасна социоетничка мисија.

 

Автор: Мартин Шмаус /  Martin Šmaus

Наслов на оригиналот: Děvčátko, rozdělej ohníček 

ISBN: 978-608-243-308-0

Број на страници: 272

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 209

Категории: Општество, Историја

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: