Корисничка поддршка:
Македонски English

Една иста река

Една иста река
Една иста река
250 ден.
Категории: Општество  БРАНОВИ 
Автор: Здравка Евтимова

Достапност: На залиха
 

Реалистичен, суптилно критички, а истовремено брутално искрен и комичен роман, кој ги разоткрива приказните на три сестри: Љуба, Сара и Пирина. Поетика на маргинализираните слоеви на современото општество. Сестрите живеат во мало село близу бугарскиот град Перник. Живеејќи на работ на мизеријата, Пирина пее, а во нејзините песни нема мелодија, ниту зборови, но тие ја лекуваат тагата; Сара често ги менува партнерите, а еден од нив дури ѝ гради црква! Љуба толку многу чита што дури отсуствува од секојдневјето и од животот и тоа ја прави привлечна на некаков нелогичен, но интересен начин. Никогаш не влегуваме двапати во една иста река. Роман во кој реката тече не како што одлучила вселената, туку каде што ја водат ликовите.

 

Автор: Здравка Евтимова / Здравка Евтимова

Наслов на оригиналот: Една и съща река 

ISBN: 978-608-243-307-3

Број на страници: 208

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 211

Категории: Општество

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: