Корисничка поддршка:
Македонски English

Глад

Глад
Глад
600 ден.
Категории: Општество  БРАНОВИ 
Автор: Џамал Уаријачи

Достапност: На залиха
 

Аурели Линдебом е шокирана кога сосема неочекувано е уапсен нејзиниот љубовник! Александар Лазло, светски познат филантроп што работи во организацијата „Помош за развој“, е обвинет за сексуален напад врз едно од своите посвоени деца од Етиопија. Дали Аурели навистина била со човек што, без нејзино знаење, имал педофилски тенденции?

Десетина години подоцна, таа има ќерка и работи како ТВ-новинар. Во тој период Лазло како гром од ведро небо повторно стапува во контакт со неа, со предлог што ќе има далекосежни последици...

Дали ќе се слушне приказната на Лазло? Приказна за борбата против грчовитиот молк за табуата, за доминантниот страв и став во холандското општество!

Романот „Глад“ ја добива Наградата за литература на Европската Унија за 2017 година.

 

Автор: Џамал Уаријачи / Jamal Ouariachi

Наслов на оригиналот: Een honger

ISBN: 978-608-243-312-7

Број на страници: 688

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 212

Категории: Општество

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: