Корисничка поддршка:
Македонски English

Соловјов и Ларионов

Соловјов и Ларионов
Соловјов и Ларионов
300 ден.
Категории: Историја  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Евгениj Водолазкин

Достапност: На залиха
 

Соловјов е млад историчар што доаѓа во Санкт Петербург да ја истражува личноста на генералот на Белата армија, Ларионов. На почетокот научно воздржан, подоцна темата целосно го опседнува: Ларионов не бил обичен генерал. Не само што ја бранел монархијата за време на Руската граѓанска војна туку тоа го правел оставајќи крвави лузни. Но, тогаш, како преживеал без последици во Советскиот Сојуз, со советска пензија, на плажите на Јалта, оставајќи зад себе син и дневник?

Младиот Соловјов патува на Крим  за да ги бара исчезнатите страници од дневникот на генералот, а на неговото патешествие го дочекуваат многу изненадувања, како што е шармантната Зоја, која работи во Музејот на Чехов на Јалта.

Покрај истакнатите имиња од руската историја, во романот се вметнати и личности од семејството на Водолазкин.

За минатото може да се пишува и со една детективска драматика, а тоа го докажува токму ова дело. Со несекојдневен хумор и со философска сериозност, „Соловјов и Ларионов“ истражува еден фасцинантен период од руската историја, притоа дефинирајќи нов книжевен жанр: историскиот детективски роман!

 

„Водолазкин пристапил во срцето на она што модерната култура го претвори во клише: руската душа!“

Њујоркер

 

 

Автор: Евгениј Водолазкин / Евгений Водолазкин

Наслов на оригиналот: Соловьев и Ларионов

ISBN: 978-608-243-293-9

Број на страници: 336

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 203

Категории: Историски, Трилер

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: