Корисничка поддршка:
Македонски English

Смртоносна терапија

Смртоносна терапија
Смртоносна терапија
350 ден.
Категории: Крими  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Зигмунт Милошевски

Достапност: На залиха
 

Во еден манастир во Варшава се одржува групна психотерапија преку нов метод на лекување, кој предвидува поделба на улоги меѓу пациентите. По една од сеансите, Хенрик Телак е пронајден брутално убиен со нож во окото. Случајот му е доделен на државниот обвинител Теодор Шацки, кој се бори со средовечна криза. Навлегувајќи сè подлабоко во случајот на несекојдневното убиство, открива дополнителни слоеви на застрашувачка моќ во езотеричните терапевтски методи. Шацки застанува против „црвената пајажина“, која ќе го одведе до поранешно убиство од времето на комунизмот.

Но зошто одеднаш и Тајната полиција се интересира за случајот? Откривајќи ги деловите од сложувалката, Теодор сфаќа дека можеби е подобро да не продолжува понатаму. За неговата лична сигурност.

Истоимениот филм е снимен според овој роман.

 

„Исклучителна кримиприказна. Во полската литература се лансира вистински мајстор.“

Јежи Пилх

 

Автор: Зигмунт Милошевски / Zygmunt Miłoszewski

Наслов на оригиналот: Uwikłanie

ISBN: 978-608-243-292-2

Број на страници: 304

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 201

Категории: Трилери, Крими

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: