Корисничка поддршка:
Македонски English

Седум куќи во Франција

Седум куќи во Франција
Седум куќи во Франција
Распродадено
250 ден.
Категории: Авантури  Историја  БРАНОВИ 
Автор: Бернардо Ачага

Достапност: Распродадено
 

„Седум куќи во Франција“ не е историска хроника, туку возбудлива и живописна приказна што преку авантурата на ликовите ја бара вистинската метафора за темната страна на нашиот свет! Амбиентот на овој роман е моралната декаденција во гарнизонот на колонијалните трупи на кралот Леополд II од Белгија на почетокот од дваесеттиот век, во срцето на џунглата во Конго. Лаланд Биран е капетан, но и поет со амбиција да се збогати и да им се врати на книжевните кафулиња во Париз. Неговата жена е уште поамбициозна: сака да поседува седум куќи во Франција, една за секоја година што нејзиниот сопруг ја поминал во туѓина! Фасцинантата лепеза од ликови ќе направи оваа книга да не ја заборавите. Возбудлива црна комедија што ја открива најмрачната суштина на човековите желби.

 

„Оригинално потсетува на Џозеф Конрад и на Срцето на темнината.“

El Pais

 

Автор: Бернардо Ачага / Bernardo Atxaga

Наслов на оригиналот: Zazpi etxe Frantzian

ISBN: 978-608-243-287-8

Број на страници: 208

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 200

Категории: Авантури, Историски

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: