Корисничка поддршка:
Македонски English

Книга на летото

Книга на летото
Книга на летото
200 ден.
Категории: Авантури  Тинејџери  Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Туве Јансон

Достапност: На залиха
 

„Книга на летото“ е магичен роман, дестилат на суштината на летото. Софија, шестгодишно девојче, и нејзината баба го минуваат летото на мал остров во Финскиот Залив. Шетаат заедно покрај брегот и во шумата, изработуваат бротчиња од кора од дрво, создаваат една мала Венеција, ги проучуваат тамошните бубалки. Како што минува времето, тие учат да се приспособат една на друга. Туве Јансон опфатила голем дел од своето животно искуство и дух во оваа книга, која ѝ била омилена од оние што ги напишала за возрасни. Полна со хумор и со мудрост, „Книга на летото“ е прослава на животот.

 

„Прекрасна книга за читање на сонце.“

Индипендент, „50 најдобри книги за во лето“

 

Автор: Туве Јансон / Tove Jansson

Наслов на оригиналот: Sommarboken

ISBN: 978-608-243-126-0

Број на страници: 144

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 118

Категории: Тинејџери, Авантури, Хумор

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: