Корисничка поддршка:
Македонски English

Не ми е страв

Не ми е страв
Не ми е страв
250 ден.
Категории: Тинејџери  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Николо Аманити

Достапност: На залиха
 

Дејството на книгата е сместено на југот од Италија, при крајот на 1970-тите години. Најжешкото лето на дваесеттиот век. Мала заедница од пет куќи во огромно поле со пченица. Токму таму деветгодишниот Микеле Амитрано открива многу важна, страшна тајна и не му ја кажува никому. Во драматичните настани што следуваат, ќе се сруши детскиот свет, а возрасните ќе го прикажат своето вистинско, ужасно лице.

Италија на фудбалот, стриповите, старите „фиати“ и популарните радиомелодии е опишана во ритамот на вистински трилер. Моќен, лирски и многу вешто раскажан роман, споредуван со делата на Итало Калвино и на Стивен Кинг.

Со овој роман, Аманити станал најмладиот добитник на престижната награда „Вијареџо“. „Не ми е страв“ е преведен на десетина јазици и адаптиран во филм.

 

„Новиот италијански збор за талент е Аманити.“

The Times (UK)

 

„Аманити раскажува неизвесна приказна како во трилер на Хичкок.“

Washington Post

 

Автор: Николо Аманити / Niccolò Ammaniti

Наслов на оригиналот: Io non ho paura

ISBN: 978-608-243-283-0

Број на страници: 192

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 199

Категории: Трилер, Тинејџери

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: