Корисничка поддршка:
Македонски English

Светата крв

Светата крв
Светата крв
200 ден.
Категории: Историја  БРАНОВИ 
Автор: Антон Баев

Достапност: На залиха
 

Романот „Светата крв“ е роман за љубовта и страстите во сите свои димензии, за злосторството, одмаздата, простувањето, а како ликови се јавуваат учители и ученици во еден историски бурен период од 1920 до 1950 година. Клучното место на случувањата е забутаното гратче Ја. Романот е составен од четири дела, а секој дел започнува со извадок од „Четирите годишни времиња“ на Антонио Вивалди. Романот е напишан така што речениците звучат како музика, многу блиску до поезија.

Колку историска толку и универзална, книгата проникнува во самата суштина на човечкото, во неговата природа. Од собитијата извираат страдањата, мислите, зборовите што ги изговараат, музиката што ја слушаат, книгите што ги читаат, филмовите што ги гледаат...

Самиот автор би рекол: „Кога Флобер бил запрашан која е Мадам Бовари, одговорил ’Тоа сум јас!‘, истото го мислам и јас за ’Светата крв‘.“

 

„Каква сосредоточеност на античката митологија, на библиското и на историското наследство!“

Светозар Игов

 

   

Автор: Антон Баев/ Антон Баев

Наслов на оригиналот: Светата кръв

ISBN: 978-608-243-271-7

Број на страници: 144

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 192

Категории: Историски

Година на издавање: 2018

      

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: