Корисничка поддршка:
Македонски English

Фрески и гротески

Фрески и гротески
Фрески и гротески
250 ден.
Категории: Made in Macedonia  ДАМАР 
Автор: Венко Андоновски

Достапност: На залиха
 

„Фрески и гротески“ – уникатна збирка авторски преданија, приказни, митови, раскажани во манирот на алегориската фантастика и со концептот на палимпсест. Венко Андоновски своите раскази ги нарекува „Раскази за отсуството“. Алегорија за нацртаните фрески и нивната реставрација, животот и смртта, за отсутното и присутното, за тоа што недостига. Наоѓајќи арбитрарни врски меѓу историски личности, топоси и ситуации, Андоновски ја нарушува илузијата на фикција. Поврзувајќи ги Кирил Пејчиновиќ и Лорд Бајрон, Аристотел и отецот Лаурентиј, Исијан, Далмант, смртта на Евтихиј, Медалјон од Пела, создава алтернативна историја... Дело на маестрален раскажувач и фасцинантен ум!

 

Автор: Венко Андоновски

ISBN: 978-608-243-280-9

Број на страници: 180

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 33

Категории: Проза, Made in Macedonia

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: