Корисничка поддршка:
Македонски English

Лав Толстој: Бегство од рајот

Лав Толстој: Бегство од рајот
Лав Толстој: Бегство од рајот
600 ден.
Категории: Авто-биографии  Историја  БРАНОВИ 
Автор: Павел Басински

Достапност: На залиха
 

Пред повеќе од еден век во Јасна Полјана се случи настан што го потресе целиот свет. Осумдесет и двегодишниот писател Лав Николаевич Толстој, ноќе, тајно побегна од својот дом во непознат правец. Оттогаш за околностите поврзани со неговото заминување и со неговата смрт настанаа многу легенди и митови...

Познатиот писател и новинар Павел Басински, врз основа на строго документирани материјали, не предлага своја верзија на тој настан, туку негова жива реконструкција. Чекор по чекор можете да ги проследите целиот живот и заминувањето на Лав Толстој, анализирајќи ги причините за неговата семејна драма и таинственоста за потпишувањето на неговото духовно завештание.

Во 2010 година книгата се закити со важната руска книжевна награда „Бољшаја книга“ (Голема книга).

 

„Моќна книга што ги опишува последните денови на големиот писател.“

Russia Beyound

 

Автор: Павел Басински / Павел Басинский

Наслов на оригиналот: Лев Толстой: Бегство из рая

ISBN: 978-608-243-282-3

Број на страници: 584

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 198

Категории: Историски, Биографии

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: