Корисничка поддршка:
Македонски English

Снег за двајца

Снег за двајца
Снег за двајца
250 ден.
Категории: Експеримент  Made in Macedonia  ДАМАР 
Автор: Лилјана Дирјан

Достапност: На залиха
 

„Снег за двајца“ е прозно дело на Лилјана Дирјан. Експериментална проза со суптилни елементи на поезија, есеизација и романескна тенденција. Напишана е во форма на дневник меѓу два лика што некогаш биле во љубовна релација.

Снегот, неговата непостојаност, постојана преобразба. Двата лика, Отсутниот и Присутната, ја читаат Марина Цветаева. Дирјан интегрира цитати, делови од писмо на Марина Цветаева напишано до поетот Евгениј Лозман, зимата 1920 година. Секако, покрај Цветаева, Дирјан комуницира и со многу други врвни писатели како Кафка, Бродски, Песоа, Сабато, Бекет, Бела Хамваш, Даша Дрндиќ... Никогаш директно не го открива изворот, туку му препушта на читателот да се движи по оставените траги.

 

Автор: Лилјана Дирјан

ISBN: 978-608-243-278-6

Број на страници: 186

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 34

Категории: Експеримент, Made in Macedonia

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: