Корисничка поддршка:
Македонски English

Времиња на игра. Детство во Трансилванија

Времиња на игра. Детство во Трансилванија
Времиња на игра. Детство во Трансилванија
350 ден.
Категории: Историја  Општество  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Клаудиу М. Флоријан

Достапност: На залиха
 

Ова дело, опиено од мирисите на детските игри и на убавите спомени, ги опишува настаните поврзани со едно мешано германско-романско семејство што живее некаде близу градот Брашов во седумдесеттите години на XX век, видени и пренесени преку очите на едно шестгодишно дете.

Живеејќи помеѓу два различни менталитети, на германските Саси и на романските Олтенци, момченцето се обидува да ги опише и да ги разбере премрежињата низ кои минале неколку генерации од двете семејства, притоа опишувајќи ги парадоксите на различните идеологии, култури и религии конфронтирани на различни нивоа.

За него сите настани се само игри што ги играат, не само децата туку и возрасните, и тоа – во домот во кој живее, на улицата пред куќата, во маалото каде што го поминува времето.

Романот е добитник на престижната Награда за литература на Европската Унија за 2016 година.

 

„Го остава читателот без здив. Истовремено зачудува и засмејува.“

Берлинер цајтунг

 

Автор: Клаудиу М. Флоријан / Claudiu M. Florian

Наслов на оригиналот: Vârstele jocului. Strada Cetății

ISBN: 978-608-243-266-3

Број на страници: 368

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 193

Категории: Историски, Семејни, Општество

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: