Корисничка поддршка:
Македонски English

Последниот чувар на островот Елис

Последниот чувар на островот Елис
Последниот чувар на островот Елис
200 ден.
Категории: Авантури  Историја  БРАНОВИ 
Автор: Гаел Жос

Достапност: На залиха
 

Неколку дена пред конечното затворање на Центарот за имиграција на островот Елис во ноември 1954 година, Џон Мичел, последниот жител на островот, пишува дневник во кој тој го раскажува својот живот на овој познат остров. Со многу емпатија и чувства овој чиновник на Федералното биро за имиграција се сеќава на Лиз, неговата сакана сопруга, и на Нела, италијанската емигрантка.

Преку неколку човечки судбини, Гаел Жос говори за судбините на милиони луѓе, кои во името на подобра иднина го оставиле највредното за нив за да пристигнат меѓу карпите на островот Елис, како пристапно место пред влезот во Ветената земја. Авторката се обидува да го отвори прашањето за нивниот престој, нивните долги и исцрпувачки патувања со брод, нивната сиромаштија, нивниот страв дека ќе бидат вратени, токму во моментот кога се толку блиску, сепак далеку од „La Merica“. Нарекуван уште и Остров на надежите и Остров на солзите, островот Елис бил познат и како затворски камп за време и по Втората светска војна, а Џон Мичел е тамошен чувар и сведок на тие ужаси.

Романот е добитник на Наградата за литература на Европската Унија во 2015 година.

 

„Оживува парче американска историја. Воодушевувaчки.“

Pages del Libraires

 

Автор: Гаел Жос/ Gaëlle Josse

Наслов на оригиналот: Le dernier gardien d'Ellis Island

ISBN: 978-608-243-268-7

Број на страници: 176

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 191

Категории: Историски, Авантури

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: