Корисничка поддршка:
Македонски English

Војна и терпентин

Војна и терпентин
Војна и терпентин
350 ден.
Категории: Историја  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Стефан Хертманс

Достапност: На залиха
 

Урбан Мартин оставил два нотеса зад себе. Тие го откриваат целиот негов живот. Живот на уметник, војник, љубовник и на некој што ја преживеал Првата светска војна. Овие нотеси се откриени 30 години подоцна од страна на неговиот внук, писател, кој преку нив воздигнува еден свет што исчезнал. Тоа е периодот на крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век. Период што за Урбан Мартин е исполнет со голема сиромаштија, воени ровови, губење на љубената, многубројни премрежиња, до живот на скромен верник и исклучителен сликар. Во своите нотеси тој пренесува речиси половина век, а со своите описи и големата љубов моќно одѕвонува и сто години подоцна. Борејќи се со оваа приказна, внукот поминува низ годините, барајќи начин да ја разбере сопствената улога во времето.

Преполн со живописни детали, размисли за сликарството и за музиката, овој фасцинантен дијалог меѓу мртвиот сликар и неговиот внук е драгоцена средба на минатото што сме го заборавиле и на сегашноста што сè помалку ја разбираме.

Вешто изработена како ренесансна фреска, Војна и терпентин слика извонреден портрет на еден човек, откривајќи како еден живот може да одекнува низ вековите.

Романот е преведен на повеќе од 20 јазици, а списанието Њујорк тајмс го вброило во десетте најдобри книги за 2016 година. Книга што се сака и не може да се заборави!

 

„Моќна приказна за војната, спомените, љубовта и за уметноста.“

Њујорк тајмс

 

Автор: Стефан Хертманс / Stefan Hertmans

Наслов на оригиналот: Oorlog en terpentijn

ISBN: 978-608-243-267-0

Број на страници: 320

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 190

Категории: Семејни, Историски

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: