Корисничка поддршка:
Македонски English

Биографија на гладот

Биографија на гладот
Биографија на гладот
200 ден.
Категории: Авто-биографии  Философија  БРАНОВИ 
Автор: Амели Нотомб

Достапност: На залиха
 

Јас сум глад.

Преку филозофската призма на гладот, Амели Нотомб ја пишува својата автогеобиографија: детството и тинејџерските години минати во Јапонија, Њујорк и во Југоисточна Азија, осознавајќи го светот. Глад за љубов, глад за убавина, глад за книги, но и глад во вистинска смисла на зборот со сите позитивни и негативни исходи.

Со чувство дека другите ја ценат поради погрешни вредности, Амели се декларира како дете алкохоличар, жртва на групно силување на дванаесет години, тинејџерка анорексичарка – борец против сопственото битие на кое потребите и недостигот му носат страдање, а литературата и пишувањето спас. Мазохист за телото, а хедонист за духот, Амели нè води низ романот преку играта на гладот за да ни го предочи апетитот за животот.

Низ провокативниот стил и црниот хумор ја запознаваме вистинската Амели Нотомб, која ни кажува дека Јапонија за неа значи убавина, Кина – затвор, Њујорк – лудило, Бангладеш – смрт, а Лаос – немаштија.

 

„Несомнено најдоброто од Нотомб.“

Симон Марти, Маријан

 

Автор: Амели Нотомб/ Amélie Nothomb

Наслов на оригиналот: Biographie de la faim

ISBN: 978-608-243-270-0

Број на страници: 138

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 189

Категории: (Авто)биографии, Филозофија

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: