Корисничка поддршка:
Македонски English

Тажна приказна за среќни луѓе

Тажна приказна за среќни луѓе
Тажна приказна за среќни луѓе
400 ден.
Категории: Made in Macedonia  Општество  ДАМАР  Семејни 
Автор: Андреј Волкашин

Достапност: На залиха
 

Заборавот е страшен. Се прикрадува како сенка во животот на немоќната старица Стана. Ја покрива болката во нејзиниот живот, но заедно со неа и целата негова убавина. За неа времето не тече од денес кон утре затоа што со секој нов ден Стана се буди во различен момент од својот живот. Еден ден таа е четиринаесетгодишна девојка што трча по подивените крави низ летната бура, а веќе наредниот е мудра мајка што се обидува да ја одржи љубовта меѓу своите деца, разделени од политичките идеологии во новородената Македонија. Стана патува низ времето обидувајќи се да ги зачува, да ги спаси од сенката сите спомени што вреди да се зачуваат. Преку неа мозаично се обликува приказната за едно мало македонско гратче и за маѓепсаните луѓе во него.

 

 

Автор: Андреј Волкашин

ISBN: 978-608-243-255-7

Број на страници: 480

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 30

Категории: Семејни, Општество, Made in Macedonia

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: