Корисничка поддршка:
Македонски English

Повикувач на дожд

Повикувач на дожд
Повикувач на дожд
250 ден.
Категории: Авантури  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Јиржи Хајичек

Достапност: На залиха
 

Збињек, самостоен референт за недвижности, по многу години се сретнува со својата некогашна љубов за да ѝ помогне во, на прв поглед, едноставен имотноправен проблем. Се враќа во родното село, во местото на своето детство и созревање, и постепено ќе се заплетка во нејасни околности околу спор за имот, но и во својата лична и брачна криза. Се бори со несоница, талка низ пределот и низ катастарските мапи, а над нив како призрак се издигнува откачениот селски авијатичар од осумнаесеттиот век. Во клучен момент Збињек стапува во акција за едно утро „да не се разбуди како некој друг“.

Прогласена е за книга на годината во анкетата на весникот „Лидове новини“ за 2016 година.

 

„Одлично напишана книга за неисцрпната, вечна тема. Жртви и убијци. Злосторство и казна.“

Радим Копач, МФ Днес

 

Автор: Јиржи Хајичек / Jiří Hájíček

Наслов на оригиналот: Dešťová hůl

ISBN: 978-608-243-252-6

Број на страници: 248

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 182

Категории: Општество, Авантури

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: