Корисничка поддршка:
Македонски English

Замор на материјалот

Замор на материјалот
Замор на материјалот
200 ден.
Категории: Историја  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Марек Шинделка

Достапност: На залиха
 

Романот го опишува патот до Европа на двајца браќа од неименувана земја зафатена со војна. Нивните патишта наеднаш се разделуваат и секој продолжува на своја рака, без мапа, без врски, без контакти. Го следиме сложениот и болен пат кон север и истовремено со тоа во книгата читаме за Европа видена однадвор. Европа, која потсетува на голема машина што работи. Единственото што стои наспроти таа машина е ранливото човечко тело. Тело на искоренет човек сведен на проблем, на статистички податок, на материјал. 

Книгата е фасцинантен, емпатичен гест во кој Европа се трансформира од сон за рајот во нехумано, анархично место. Гест што ни се спротивставува среде нашата удобност.

 

„Култивираниот јазик е во контраст со суровоста на светот во кој се одигрува приказната.“

Зузана Францова, iLiteratura, 2017

 

Автор: Марек Шинделка / Marek Šindelka

Наслов на оригиналот: Únava materiálu

ISBN: 978-608-243-251-9

Број на страници: 160

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 183

Категории: Историски, Општество

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: