Корисничка поддршка:
Македонски English

Празни улици

Празни улици
Празни улици
400 ден.
Категории: Авантури  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Михал Ајваз

Достапност: На залиха
 

Дејството почнува кога главниот лик случајно нагазува на шилец од еден дрвен предмет. Формата на чудниот предмет ја препознава на различни места во градот и таа го води во потрага по една млада девојка што неодамна исчезнала. Девојката има 22 години, но со својата краткоистрижена коса личи на тинејџерка. Нејзината тетоважа на стомакот е енигма за херојот на романот, кој мисли дека, ако го разгатне симболот од тетоважата, ќе може да ја открие и тајната на исчезнувањето. Книгата се претвора во магична детективска приказна, но и медитација за значењето на животот, исполнета со голем број потраги и мистериозни исчезнувања.

Романот „Празни улици“ изобилува со игра, напнатост, симболи, философија, поезија, описи на амбиенти и необични ликови, кои стапуваат во несекојдневни односи и ситуации.

Дали мистеријата ќе го доведе херојот до банално разочарување на неговите очекувања или навистина ќе открие некоја голема и длабока тајна?

За романот „Празни улици“ во 2005 година Михал Ајваз ја добива највисоката национална награда во Чешка, „Јарослав Сајферт“.

 

„Се чита лесно и со нетрпение.“

Kirkus Reviews

 

Автор: Михал Ајваз / Michal Ajvaz

Наслов на оригиналот: Prázdné ulice

ISBN: 978-608-243-250-2

Број на страници: 464

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 180

Категории: Општество, Авантури

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: