Корисничка поддршка:
Македонски English

Скршнување

Скршнување
Скршнување
250 ден.
Категории: Љубов  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Гербранд Бакер

Достапност: На залиха
 

Вели дека се вика Емили, но тоа не е нејзиното вистинско име. Го позајмила од поетесата Емили Дикинсон, чија книга поезија е едно од ретките нешта што ги понела со себе бегајќи во дивите предели на Велс. Нејзиниот стар дом е во Амстердам, но го напуштила откако признала дека е во вонбрачна врска со студент и добила отказ од работа. На фармата каде што доаѓа наоѓа десет гуски. Една по една, тие исчезнуваат.

Навистина, која е оваа средовечна жена? Дали нејзиниот сопруг ќе успее да ја најде? А момчето што останува да преспие на имотот: зошто не сака да си замине? И зошто гуските исчезнуваат?

Сместен во прекрасните велшки пејзажи, „Скршнување“ е приказна за потрагата по себе и за природата на болката. Романот на Бакер освојува со својата заводлива атмосфера на осаменост и закана и со приказната полна со искрено сочувство и со ретка убавина. Кристалната прецизност и привидната едноставност на ова дело од еден од најзначајните европски писатели на својата генерација кријат гејзир од силни емоции.

 

„Еден од најубавите романи на кој можам да се сетам.“

Newsday

 

Автор: Гербранд Бакер / Gerbrand Bakker

Наслов на оригиналот: De omweg

ISBN: 978-608-243-243-4

Број на страници: 192

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 181

Категории: Психолошки, Љубовни

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: