Корисничка поддршка:
Македонски English

Нема стих, нема мир!

Нема стих, нема мир!
Нема стих, нема мир!
Распродадено
250 ден.
Категории: Антологии  Поезија  БЕСМРТНИ МИСЛИ 

Достапност: Распродадено
 

Револуција во стихови. Книга отпор. „Нема стих, нема мир!“ е избор од најубавата бунтовна поезија од најстари времиња до денес. Триесетина македонски и странски поети, раскажувачи, есеисти, романсиери, преведувачи и јавни личности одбраа по две песни на тема: бунт, револуција, револт, отпор. Но оваа книга не е „бунтовна“ само во политичка смисла (иако не недостигаат и таквите песни), туку бунтот се отсликува и во секојдневјето, во љубовта, во сопственото битие, па дури и во формата. Несекојдневна збирка што на едно место ги вклучува Артур Рембо, Велимир Хлебников, Бертолд Брехт, Мирослав Крлежа, Данило Киш, Јехуда Амихај, но и Кочо Рацин, Ацо Караманов, Коле Чашуле, Лидија Димковска...

 

Приредувач: Кристина Велевска

ISBN: 978-608-243-247-2

Број на страници: 106

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бесмртни мисли, книга 11

Категории: Антологии, Поезија

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: