Корисничка поддршка:
Македонски English

Диссомнии

Диссомнии
Диссомнии
350 ден.
Категории: Made in Macedonia  Трилери  ДАМАР 
Автор: Игор Станојоски

Достапност: На залиха
 

Главни ликови во овој исклучително актуелен роман се еден 29-годишен писател и Настја, негова свршеничка и успешна новинарка. Нивниот заеднички живот во Украина се наоѓа во криза, а спротивните ставови во однос на Револуцијата на Мајдан не им го олеснуваат односот. Барајќи мир и инспирација, писателот се враќа во Македонија, која ја напуштил 11 години претходно, по сообраќајната несреќа во која загинало целото негово семејство. Таму се стационира во планинското село од кое потекнуваат неговите баба и дедо, но почнуваат да го следат одредени надреални случувања, како што е преместување на предмети во куќата додека спие.

Диссомнии е сижејно комплексен роман со исклучително непредвидлив тек на раскажаните настани. Дејството е со многу пресврти и содржи елементи на трилер, хорор и психолошки роман. Читателот од самиот почеток ужива во сите раскажувачки нишки, но оставен е до пред самиот крај да се прашува каде води сето тоа и со што ќе резултираат сите елементи на личната и семејната драма на раскажувачот, изненадувачки испреплетени со колективната драма предизвикана од општествени немири.

 

„Роман каков што досега не видела македонската литература. Уште еднаш, можеби најсилно досега, Станојоски се покажува како мајстор за заплети, брзина, акција и изобилство од дејство, шокантен во самиот крај. Да, ова е роман кој шокира и трајно се врежува во меморијата.“

Фросина Пармаковска

 

„Роман што ве голта во својата пајакова мрежа, исполнета со неизвесност и со авантура што се разгорува со секоја нова страница.“

Душко Крстевски

 

Автор: Игор Станојоски

ISBN: 978-608-243-242-7

Број на страници: 240

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, 28 книга

Категории: Трилер, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: